Ստացեք լուրեր 24News-ի Telegram-ով Live News Հայկական Արցախի էջը երբեք չի փակվելու. Սերժ Սարգսյան Արցախի վերաբերյալ հարցին Սարգսյանն այսպես արձագանքեց․ «Ինձ համար Արցախի էջը երբեք փակված չի լինելու։ Թեև հպարտությունն ավելի ծանր մեղք է, քան հուսահատությունը, լավ կլինի, որ մարդկանց փորձենք բացատրենք այս ճշմարտությունը ևս»,-ասաց նա։ ՈՒշադրության կենտրոնում Հռոմի ստատուտի վավերացումը ծայրահեղ թշնամական քայլ կլինի ՀՀ-ի կողմից. Պեսկով Հռոմի ստատուտով ՌԴ նախագահին ձերբակալելու մասով խոսք չի գնում, ողջամիտ չէ. Կիրակոսյան Առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղում հայ չի մնա. Փաշինյան Մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը Արցախի Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ․ հրամանագիր Ադրբեջանի «սև ցուցակում» ներառված Դավիթ Բաբայանը որոշել է Ստեփանակերտից մեկնել Շուշի Եվրոպայի խորհուրդը կզբաղվի ՀՀ ԶՈւ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցով ՊԲ-ն ինչքա՞ն դիմակայեր, ձմեռը մայկա-տռուսիկով փողոց կարա՞ս դուրս գաս, Արցախը Սյունիքին էր պաշտպանում «Կոխում եք ջահելներին դուբինկեքի տակ, երեկոյան կանչում ֆիտնեսի». քաղաքագետը՝ ընդդիմությանը
Հայկական Արցախի էջը երբեք չի փակվելու. Սերժ Սարգսյան Արցախի վերաբերյալ հարցին Սարգսյանն այսպես արձագանքեց․ «Ինձ համար Արցախի էջը երբեք փակված չի լինելու։ Թեև հպարտությունն ավելի ծանր մեղք է, քան հուսահատությունը, լավ կլինի, որ մարդկանց փորձենք բացատրենք այս ճշմարտությունը ևս»,-ասաց նա։